Pielęgnacja kwiatów ciętych

Tylko od nas samych zależy jak długo będziemy się cieszyć kwiatami, które kupimy w kwiaciarni, lub którymi zostaniemy obdarowani. Od przeprowadzanych przez nas zabiegów pielęgnacyjnych zależy trwałość kwiatów, ich kondycja i zdolność rozkwitania.

Podczas transportu na sucho, do wnętrza łodyg i wiązek przewodzących dostaje się powietrze, które skutecznie blokuje pobór wody przez roślinę. Na końcu pędu tkanka zasycha, pęcherzyk powietrza tworzy blokadę powietrzną i roślina wstawiona do wody nie ma możliwości jej pobrania. Większość z nas przycina końce pędów przed wstawieniem do wody co jest prawidłowym, aczkolwiek nie zawsze wystarczającym zabiegiem pielęgnacyjnym. Często zdarza się, że podcięty kwiat więdnie, roślina traci turgor, pąk nie rozkwita. Jest to wynik blokady powietrznej, pęcherzyka powietrza, który blokuje pobór wody.

Najlepszym sposobem usunięcia powietrza z wiązek przewodzących jest zaparzanie końcówek łodygi. Wstawienie podciętej rośliny na chwilę do wrzącej wody powoduje, że podciśnienie wypycha pęcherzyk na zewnątrz udrażniając wiązki przewodzące. Najlepiej jest wykonać tę czynność w przezroczystym naczyniu, tak aby można było obserwować uciekające z łodygi bąbelki powietrza. Gdy bąbelki przestaną się wydobywać, co czasami jest trudne do zaobserwowania, podcinamy łodygi, usuwając sparzoną końcówkę. Martwe, sparzone komórki pędu wstawione do czystej wody będą stanowiły pożywkę dla mikroorganizmów, woda zmętnieje, zmieni barwę. A woda z mikroorganizmami pobierana przez rośliny obniża ich trwałość. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie czystości w pojemnikach z kwiatami. Mikroorganizmy osłabiają roślinę, tworząc blokadę utrudniającą pobór wody.

Przy zaparzaniu roślin należy pamiętać, że NIE NALEŻY ZAPARZAĆ roślin cebulowych (narcyz, jaskier, anemon, szafirek, tulipan, nerine, hippeastrum, agapant, lilia, amarylis, otnitoghalum, etc.). Zabieg ten wskazany jest dla roślin delikatnych, o charakterze polnym czy ogrodowym (ostróżka, powojnik, przetacznik, tawułka, jarzmianka, lewkonia, driakiew, etc.), a także roślin o zdrewniałych pędach (kalina, bez, bouwardia, hortensja etc.) idealnie sprawdza się również w przypadku róż.
W zachowaniu i przedłużeniu trwałości roślin pomagają nam preparaty kondycjonujące, które są stosunkowo łatwo dostępne na rynku. Trzeba pamiętać o ich systematycznym stosowaniu oraz zachowaniu odpowiedniej, według zaleceń producenta, proporcji z wodą w wazonie, do której je dodajemy. Odżywki do roślin przedłużające ich trwałość są najczęściej w płynie, zawierają dodatkowo środki bakterio i grzybobójcze. Na rynku możemy również kupić odżywki wspierające rozwój pąków kwiatowych i ich kwitnienie. Pomagają one kwiatom ściętym we wczesnej fazie pąka rozwinąć się i w pełni rozkwitnąć.

Odpowiednie preparaty dostępne są także w naszej kwiaciarni. Zapraszamy do ich zakupu. Przy zakupie kwiatów w kwiaciarni, dołączamy bezpłatnie odżywkę w saszetce do każdego bukietu.
Prawidłowo przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne przedłużą trwałość kwiatów i pozwolą cieszyć się nam ich pięknem przez wiele dni.


kwiaty
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]